Må helsetjenesten investere i åpen infrastruktur?
I en kronikk i Dagens Medisin skriver Håkon Haaheim, leder for Innovasjon og forretningsutvikling, og Mona Stedenfeldt strategisk leder for Data og informasjonsforvaltning (begge i Helseplattformen) at Norge trenger en digital infrastruktur som gjør det mulig for ulike systemer å samarbeide, utveksle informasjon og støtte sammenhengende pasientforløp.
«Verdens helseorganisasjon (WHO) og europeiske helsemyndigheter har lenge understreket at åpne standarder og interoperabilitet er nødvendig for moderne helsetjenester. Dette er også et sentralt prinsipp i European Health Data Space (EHDS), som skal gjøre det enklere å dele helsedata på tvers av virksomheter og landegrenser innenfor tydelige krav til personvern og sikkerhet.
Derfor bør interoperabilitet ikke betraktes som et IT-spørsmål. Det er et spørsmål om kvalitet, pasientsikkerhet og ressursutnyttelse.” https://www.dagensmedisin.no/e-helse-helseplattformen/helsetjenesten-ma-investere-i-apen-infrastruktur/770581
I denne sesjonen debatteres det i hvilken grad vi trenger åpne eller lukkede standarder for å få fart på helseinnovasjon – eller om for mange krav i innkjøpsprosessen bremser utviklingen.
Speakers
Foredragsholderne er ikke publisert enda