Lederdebatt: Hvordan kan vi som sektor bli langt bedre på å prioritere og faktisk realisere gevinstene?
Helsesektoren står i en «perfekt storm» med flere eldre, færre ansatte og mer komplekse sykdomsbilder, og bemanning alene løser ikke utfordringene. For å sikre bærekraft må ledere prioritere hardt, velge bort tiltak uten verdi, realisere gevinster i praksis og bruke teknologi som katalysator, samtidig som kultur, tillit og samarbeid på tvers styrkes.
Med bakgrunn i de store utdordringene helsesektoren står i, gjennomfører vi i denne sesjonen en panelsamtale under med ledere fra helsesektoren som var repondenter i rapporten «Lederperspektiver 2025» (SopraSteria).
Rapporten peker på noen forhold som er svært viktig for helsesektoren. Skal vi lykkes med omstillingen må vi:
– Prioritere hardere – tørre å velge bort tiltak som ikke gir tilstrekkelig verdi
– Realisere gevinster i praksis gjennom e-helse – måle effekt i frigjort tid, bedre pasientforløp, arbeidsmiljø for helsepersonell og reell økonomi, ikke
bare på papiret
– Øke tempoet – svaret er ikke flere planer, men raskere gjennomføring
Panelsamtalen vil diskutere hvordan helseledere kan omsette dette til handling: Hva må vi faktisk slutte med, hvordan skaper vi varig gevinst, og hva skal til for å få opp farten?
I denne panelsamtalen samler toppledere fra RHF, HF og IKT-leverandører for å diskutere hvordan man kan skape varig effekt, frigjøre tid og ressurser, og øke tempoet i omstillingene som faktisk gir bedre pasientopplevelser og et mer effektivt helsevesen.
Detakere:
- Hanne Tangen Nilsen, Admistrerende direktør i Sykehuspartner HF
- Trond Utne, Admistrerende direktør i Hemit HF
- Lisbeth Sommervoll, Admistrerende direktør i Vestre Viken HF
- Odd Inge Hellesylt og Anders Lein, begge Sopra Steria
- Thomas Smedsrud, Chief Executive Officer i Kernel
Moderator: Anders Lein, Head of Health Advisory, Sopra Steria