Erfaringer med velferdtsteknologi

I denne sesjonen presenteres det ulike prosjekter innen velferdsteknologi. Både positive erfaringer og utfordringer deles.

Helsemonitorering for personer med utviklingshemming
v/Anne Marie Lossius, Helseetaten, Oslo kommune

Kan radarteknologi gi bedre og mindre inngripende helseoppfølging for personer som i liten grad kan utrykke egne helsebehov?

Helseetaten tester kontaktløs helsemonitorering basert på radarteknologi for voksne personer med utviklingshemming i bemannede boliger. Prosjektet utforsker hvordan kontinuerlig, objektive helsedata kan gi ansatte, spesialisthelsetjenesten og pårørende bedre beslutningsgrunnlag i oppfølging av en sårbar målgruppe – og hvordan verdien først oppstår når dataen kombineres med medarbeidernes erfaringer, faglige vurderinger og kjennskap til brukeren.


Store drømmer – små steg
v/Holly Susannah Ankjell, Helseetaten, Oslo kommune

Velferdsteknologi genererer enorme datamengder. Men data i seg selv er ikke styringsverktøy – det krever systematisk og til tider møysommelig arbeid å gjøre dem meningsfulle og anvendelige. I Oslo kommune har vi utviklet to applikasjoner: VFT Nova for individbasert oppfølging av brukere, og VFT Indigo for aggregerte styringsdata på tvers av bydeler og tjenesteområder. Begge er i tidlig fase.

Et av de første og mest alvorlige funnene var at en rekke trygghetsalarmer ikke var ladet. Brukere og pårørende trodde de var trygge. Det var de ikke. Det var ikke en teknisk feil vi hadde lett etter – det var noe vi oppdaget fordi vi endelig hadde data til å se det.

VFT Indigo gir ledere og forvaltning oppdaterte skaleringstall, og gjør det mulig å følge dekningsgrad og måloppnåelse måned for måned – for eksempel forholdet mellom brukere med digital medisineringsstøtte og de som fortsatt får fysisk utlevering. Ledere har også muligheten til å sammenligne deres praksis med andre bydeler, noen som kan inspirere og starte dialog.

I dette foredraget deler vi erfaringene ærlig: hva vi trodde ville være enkelt, hva som viste seg vanskelig, og hva vi ville gjort annerledes. Målet er ikke å vise en ferdig suksesshistorie, men å bidra til at andre kan ta smartere – og kanskje litt større – steg enn vi har gjort.


Kan digital hjemmeoppfølging brukes mer aktivt i hjemmetjenesten for å erstatte fysiske besøk?

v/Thomas Lystad, Oslo kommune

I 2026 gjennomfører Oslo kommune et stort og ambisiøst prosjekt som kalles “Digitale hjemmebesøk”. Fokuset i prosjektet er å bruke teknologi fra digital hjemmeoppfølging som et fleksibelt verktøy for hjemmetjenestene våre. Målet er å se om større bruk av videokommunikasjon sammen med meldinger, spørreskjemaer og medisinske målinger kan erstatte fysiske besøk med digitale.

Utover høsten 2026 vil vi være klare til å presentere et gevinstbilde som viser effekten denne formen for digital hjemmeoppfølging har på bruk av kommunale helsetjenester.

Moderator: Bjørnar Alexander Andreassen, Spesialrådgiver helseteknologi, Helsedirektoratet

11. November 2026

10:30–11:30

Speakers


Anne Marie Lossius

Helseetaten, Oslo kommune

Holly Ankjell

Produktleder for velferdsteknologiapplikasjonen VFT Nova i Oslo kommune, Helseetaten

Thomas Lystad

Oslo kommune

Bjørnar Alexander Andreassen

Spesialrådgiver helseteknologi, Helsedirektoratet