AI-milliarden fordeles på seks nye forskningssentre
Artikkel: Redaksjonen, EHiN
Regjeringen og Forskningsrådet har nylig tildelt midler til seks nye nasjonale forskningssentre for kunstig intelligens (KI), med en samlet bevilgning på over én milliard kroner over fem år. Dette er toppen i en prosess som startet med 122 skisser sommeren 2024, som ble til 50 fulle søknader i januar 2025, og til slutt 19 aktuelle prosjekter vurdert i siste runde.
– Ved første blikk ser det ut at det er lite helse i denne AI-milliarden, sier Nard Schreurs, daglig leder i EHiN. Det er skuffende, fordi det er et veldig viktig tema. Vi får håpe det likevel bygger god kompetanse på KI i Norge, slik at vi får sentre med verdensledende teknologi.
Sentrene får 75–200 millioner hver og dekker flere temaområder, blant annet:
- Teknologisk utvikling innen KI og digital sikkerhet
- Samfunnskonsekvenser som demokrati, etikk og personvern
- Innovasjon i næringsliv og offentlig sektor
Blant satsningene er for eksempel Center for AI & Creativity ved UiO, som skal utforske kunstig intelligens i kreative yrker, og Norwegian Centre for Embodied AI, som fokuserer på robotikk i sektorer som helse, forsvar og maritim sektor – skriver universitetsavisa.no. NTNU er med som samarbeidspartner på fem og av de totalt seks forskningssentrene som får tildelt midler – og skal lede to av dem.
Målet er å styrke Norges evne til å forstå og forme KI-utviklingen – med kontroll, kompetanse og samfunnsnytte i sentrum. Les mer her.